Dyrektywa NIS 2 - czym jest i kogo dotyczy?
Rosnąca liczba cyberzagrożeń i złożonych ataków na infrastrukturę krytyczną stawia przed instytucjami konieczność wprowadzenia skutecznych regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Tak jest w przypadku dyrektywy NIS 2, która ma na celu wzmocnienie ochrony sieci i systemów informatycznych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Czym jest dyrektywa NIS 2?
NIS 2 to zaktualizowana wersja wcześniejszej dyrektywy NIS, która została wprowadzona w 2016 roku. Celem wprowadzenia nowej wersji jest dostosowanie regulacji do zmieniającego się krajobrazu cyfrowego oraz rosnących zagrożeń związanych z cyberatakami. Wprowadza ona nowe standardy bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę kluczowych usług i infrastruktury informatycznej.
W porównaniu do pierwszej wersji dyrektywy NIS 2 rozszerza zakres podmiotów objętych regulacjami, obejmując prócz operatorów usług kluczowych także średnie i duże przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki. Nowa klasyfikacja dzieli organizacje na podmioty kluczowe oraz podmioty ważne, co ma na celu lepsze dostosowanie wymogów do specyfiki działalności.
W dyrektywie zrezygnowano z rozróżnienia na operatorów usług podstawowych i dostawców usług cyfrowych. Nowe przepisy klasyfikują organizacje według ich znaczenia dla gospodarki oraz społeczeństwa. Wprowadzenie elastycznego podejścia do identyfikacji mniejszych firm o wysokim profilu ryzyka jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa.
Nowe regulacje nakładają także szereg obowiązków na organizacje: wdrożenie polityki zarządzania ryzykiem, zabezpieczenie łańcuchów dostaw oraz opracowanie planu ciągłości działania. Dyrektywa zaostrza wymogi dotyczące raportowania poważnych incydentów do odpowiednich organów, co ma na celu szybszą reakcję na zagrożenia.
Kogo dotyczy dyrektywa NIS 2?
Dyrektywa NIS 2 dotyczy szerokiego kręgu podmiotów zarówno publicznych, jak i prywatnych. Nowe przepisy obejmują średnie i duże przedsiębiorstwa działające w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak energetyka, transport, bankowość, opieka zdrowotna oraz administracja publiczna.
Prognozuje się, że kilka tysięcy firm w Polsce będzie zobowiązanych do dostosowania swoich standardów bezpieczeństwa do wymogów dyrektywy. Różnego typu organizacje będą zobowiązane do opracowania procedur zarządzania incydentami oraz zabezpieczenia swoich systemów informatycznych przed potencjalnymi zagrożeniami.
Dyrektywa NIS 2 - kiedy wchodzi w życie?
Dyrektywa NIS 2 weszła w życie 16 stycznia 2023 roku, a państwa członkowskie mają czas do 17 października 2024 roku na wdrożenie nowych wymagań. Po tym terminie organizacje objęte dyrektywą będą zobowiązane do przestrzegania nowych zasad dotyczących bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych.